Úvod / Aktuality / Brüel & Kjaer S&V / Formule 1 u Ferrari používá PULSE

10. 01. 2011 | Brüel & Kjaer S&V

Formule 1 u Ferrari používá PULSE

U vozů Formule 1 jsou vibrace motoru kritickým místem s ohledem na jejich životnost. Podle nových pravidel FIA /společně s úsilím dosáhnout dvojnásobné životnosti motorů/ je dovoleno, aby každý pilot F1 během sezóny použil maximálně osm motorů a další čtyři motory pro tým na testovací účely, tj. 20 motorů na jeden tým F1. Životnost motoru se udává min. 2000 km. Vyvažování a vibrace tak získávají stále více na své důležitosti. Nevyvážení komponent motorů je hlavním zdrojem vibrací a následně příčinou jejich poruch. Snižováním vibrací již při návrhu konstrukce motorů má tak přímý vliv na zvyšování jejich životnosti. Hlavní pozornost je upřena na vyvážení klikového hřídele. Při návrhu motorů jsou stále větší požadavky na zvýšení rychlosti, větší užitný poměr výkon/váha a zvýšení spolehlivosti.
Stáj Ferrari investovala do koupě 6-kanálového PULSE LAN XI s Multi-Plane SW pro vyvažování a testování na jejich motorech pro F1 a navíc do dalšího PULSE LAN XI s FFT analýzou, Order Tracking and Time Data Recording pro neomezený počet kanálů. Scuderia Ferrari také požaduje dvě sady PULSE Reflex aplikací pro post-processing.
V minulosti společnost Ferrari spolupracovala na problematice vyvažování s jiným dodavatelem zařízení, které pracovalo pouze v jedné rovině. Nyní s novým systémem mohou uspořit nejen drahocenný čas, ale také snížit vynaložené prostředky na vývoj a testování.

 
 

Další

 
 
 
loading